50 yaşındaki Songül azmetti, başardı… Dev vincin koltuğuna geçti

Mesleğine yeni başlayan 50 yaşındaki Songül Biçer, şantiyelerde, özellikle erkeklerin daha çok çalıştığı alanlarda, 100 ton taşıma kapasiteli kule vinçleri kullanıyor.

Büyük projelerde, ihtiyaca göre 1000 metreye kadar yüksekliklerde çalışan vinçlerin kadın operatörü Biçer, şirketin Bursa’daki şantiyesinde de zaman zaman görev alıyor.

İzmir’de yaşayan ancak ihtiyaç halinde Türkiye’nin farklı bölgelerindeki şantiyelerde de çalışan Biçer, komşusu olan Aynur Yurt’tan görüp başladığı mesleğinin riskli ve zor yanlarına aldırmıyor.

Songül Biçer, daha önce başka sektörlerde çalıştığını, azmederek bu mesleğe yöneldiğini anlattı.

EĞİTİMLER ALDI

Metrelerce yükseklikte çalışmanın kendisini korkutmadığını belirten Biçer, planlı ve programlı şekilde mesleğini sürdürdüğünü aktardı.

Terzilik, işletmecilik gibi mesleklerin ardından seçtiği mesleğinin yakınlarını da şaşırttığını dile getiren Biçer, “Yan komşum, arkadaşımın tavsiyesi üzerine çeşitli denemeler yapınca bu işi becerebileceğimi düşündüm. Sonra da çalıştığım firmanın sahibi Süleyman Bey ile tanıştım ve onun destekleriyle eğitimlerimi aldım” dedi.

“BENİM İÇİN GURUR VERİCİ”

Her işte olduğu gibi mesleğinin zor yönlerinin bulunduğunu vurgulayan Biçer, şöyle devam etti:

“Her işin zorlukları kadar zevkli kısımları da var. İnsan bu işi de yaptıkça alışıyor. Bir kadın olarak bu işi yapmak benim için gurur verici. Bence kadınlar her mesleği yapabilir çünkü kadınların el becerisi daha yüksek erkeklere göre. Başarı olarak da daha ilerideyiz diye düşünüyorum. Sadece azim, umut etmek ve hedefine yürümek başarmak için yeterli. Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum, azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz.”

“BAŞKA İŞ BULAMADIN MI?” DEDİLER

Biçer, çocuklarının ve yakınlarının bu mesleğe başlamasını şaşkınlıkla karşıladığını, “Başka iş bulamadın mı yapacak bir kadın olarak?”, “Oralara mı çıkacaksın, korkmuyor musun?” gibi tepkiler aldığını ifade etti.

Riskli bir işte çalışmanın hoşuna gittiğini anlatan Biçer, “Bir oğlum bir kızım var, beni destekliyorlar şu anda. Bu yaşta zor olacağını söylediler ilk zamanlar ama şimdi arkamdalar. Ben başarmak istiyorum, helaliyle bu işi yapmak istiyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x