Bakan Bayraktar açıkladı: Türkiye’den yeni doğalgaz anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İstanbul’da yapılan Türkiye-Azerbaycan Doğalgaz Alanında İş Birliği Anlaşması’nın imzalanmasının ardından basına yaptığı açıklamada, “Bu anlaşmanın içerisinde birçok husus var. Bu anlaşmanın içerisinde 2030’a kadar Azerbaycan kaynaklarının, doğalgazının, Hazar kaynaklarındaki doğalgazın, Türkiye’ye ilave gaz hacimlerinin ulaşmasını, bir kısım doğalgazın ise Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını öngörüyoruz. Bununla beraber yeni bir husus, önemli bir husus, Türkmenistan doğalgazının Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden olarak Türkiye’ye ulaştırılması konusunda da bu anlaşma neticesinde bir mutabakata varmış oluyoruz” diye konuştu.

Türkiye, Mart ayında Türkmenistan ile doğalgaz alanında mutabakat zaptı imzaladı. Bayraktar, gazın Azerbaycan veya İran üzerinden Türkiye’ye getirilebileceği belirtilmiş ancak yöntem konusunda nihai bir anlaşmaya varılmamıştı.

Kendi sahasından üretime geçmesine rağmen kullandığı doğalgazın neredeyse tamamını ithal eden ve Avrupa’nın en büyük doğalgaz pazarlarından biri olan Türkiye doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirmek ve çeşitlendirdiği kaynakları başka ülkelere satabileceği bir ticaret merkezi haline gelmek istiyor.

Türkiye ile başlıca gaz tedarikçilerinden olan Azerbaycan, aralarındaki boru hattının kapasitesini artırmak için yaklaşık iki yıl önce mutabakata varmışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x